Przedszkolaki w trakcie profilaktycznych zajęć grupowych z pedagogiem przeniosły się w świat bajek. Bajki od dawna nazywano literaturą pocieszenia, ponieważ dzięki nim można pokrzepić serce oraz uczynić świat bardziej zrozumiałym. Spotkanie z bajką terapeutyczną wychodzi na przeciw dziecięcej fantazji, pomaga zaakceptować swoją „inność”, pomaga nieśmiałym, samotnym i dodaje otuchy oraz siły do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Bajkę terapeutyczną możemy wykorzystać jako wsparcie rozwoju emocjonalnego,
Zajęcia z bajkoterapii polegają na atrakcyjnym prezentowaniu utworów o charakterze terapeutycznym. Bajki terapeutyczne przedstawiają pewne wzorce postępowania.
Tematyka zajęć z bajkoterapii: Czym jest przyjaźń?- na podstawie tekstu „Bajka o dwóch ołówkach” z książki Marii Molickiej „Bajkoterapia”. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii”.
Dzieci w trakcie zajęć poznały również przygody małego Misia na podstawie tekstu ,, Bajka o małym Misiu”. Celem było uświadomienie dzieciom potrzeby przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, budowanie zaufania, lojalności, wyodrębnienie zachowań zasługujących na pochwałę.
Przedszkolaki z wielkim zaciekawienie wysłuchały tekst bajki „Miś Bumbumek”. W trakcie spotkania z bajką terapeutyczną dzieci poznały również losy pajączka na podstawie tekstu „Bajka o pajączku”. Czytanie dzieciom bajek, to skuteczna metoda wychowania wrażliwego człowieka.Niech to obcowanie z bajką od najmłodszych lat przyniesie w przyszłości samo dobro, wrażliwość i empatię.
A.Wdowczyk, pedagog