Panel dla specjalistów

Ja mówię a Ty mnie nie rozumiesz – kształtowanie i rozwijanie poprawnej wymowy dziecka i wygaszanie dziecięcego niepokoju związanego z komunikacją

Szanowni Państwo, w ankiecie przeprowadzonej w grudniu wyraziliście swoje preferencje dotyczące warsztatów pod tytułem „Ja mówię a Ty mnie nie rozumiesz – kształtowanie i rozwijanie poprawnej wymowy dziecka i wygaszanie dziecięcego niepokoju związanego z komunikacją”. Zdecydowana większość Rodziców wybrała formę spotkania on-line. Odwołując się do Państwa oczekiwań przygotowałam warsztaty w formie webinarium. Link będzie dostępny…

Czytaj więcej

Wspieranie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym

Jak pracować z dzieckiem w domu i pomóc mu w zdobyciu umiejętności potrzebnych w przedszkolu. W uzyskiwaniu różnych umiejętności potrzebnych w przedszkolu mogą dziecku pomóc jego najbliżsi. Nie trzeba specjalnego nakładu czasu ani środków finansowych, wystarczy bycie razem z dzieckiem, trochę pomysłowości i wykorzystanie naturalnych sytuacji, jakie zdarzają się na co dzień w każdej rodzinie…

Czytaj więcej

Adaptacja dziecka w przedszkolu

„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu” Robert Fulghum   Przedszkole, to miejsce, w którym dziecko rozwija swoje umiejętności, nabywa ważne kompetencje. Przedszkole ma wpływ na: rozwój społeczny, rozwój intelektualny, rozwój emocjonalny, rozwój ruchowy. Dzieci trzyletnie znajdują się w pierwszej fazie okresu przedszkolnego, w którym dokonują się dynamiczne i intensywne przemiany rozwojowe. Moment,…

Czytaj więcej

Jak rozwijać percepcję wzrokową dziecka?  

Percepcja wzrokowa to zdolność rozpoznawania i różnicowania bodźców wzrokowych, znajdujących się w polu widzenia. Percepcja i pamięć wzrokowa są bardzo ważne, gdyż występują w większości działań ludzkich. Według badań najbardziej intensywny rozwój percepcji wzrokowej przypada na okres od 3,6 do 7,6 roku życia dziecka. Percepcja wzrokowa jest zatem bardzo ważną zdolnością do rozpoznawania i różnicowania…

Czytaj więcej

Rodzic jako pierwszy doradca zawodowy swojego dziecka.

„Dzieci są kwiatami, które oświecamy, ale to one same rozkwitają pełnią swojej wolności i piękna”. Sebastian Stec Wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej to proces długotrwały, który rozpoczyna się już w wieku przedszkolnym. Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi autorytetami w życiu dziecka, które z wiekiem stara się ich naśladować. W wieku przedszkolnym opieramy się głównie na zabawie, podstawowej…

Czytaj więcej

Mass media we współczesnym świecie

Mass media we współczesnym świecie są jednym z czynników tworzących środowisko człowieka. Pełnią one w społeczeństwie różnorodne funkcje (pozytywne i negatywne). Wpływają na nasze życie i naszych dzieci. Warto więc nauczyć się mądrze z nich korzystać, tak aby rozwijały w nas pozytywne uczucia, postawy i zachowania. Nauczały i pokazywały piękno świata przyrody, kultury, sztuki i…

Czytaj więcej

Profilaktyka wad wymowy

Drodzy Rodzice i Opiekunowie. Przedstawiam Państwu prezentację „Profilaktyka wad wymowy”, którą przygotowałam na początek nowego roku przedszkolnego. Obecna sytuacja nie pozwala nam spotkać się osobiście, jak to odbywało się w poprzednich latach. W swojej prezentacji poruszyłam zagadnienia dotyczące ważnych okresów rozwoju mowy, czynników ją zaburzających oraz praktyczne wskazówki z zakresu profilaktyki i wspomagania rozwoju mowy.…

Czytaj więcej